Jak číňanek ke zkoušce přišel

Napsáno 8.6.2003 pro Klub chovatelů naháčů

Tak abych začala pěkně od začátku jmenuji se Jarmila Jurová a pejsky máme doma celkem čtyři, dva číňánky, peruána a dalmatina seniora. Jedním z číňánků je pufíček Ginn Čin-Čin Pet. Doma mu říkáme Džin nebo Čičínek, nejlépe slyší na slovo mňamka a nebo „NA“, ale to určitě všichni znáte i u svého pejska.

Výcviku psů se věnuji docela dlouho a to především sportovnímu z výkonu. Kdo má doma psa služebního plemene, jistě ví, co dá práce složit předepsanou zkoušku do chovu. Předloni začátkem roku jsem začala Ginna připravovat na zkoušky ZZO podle NZŘ. Je to nová zkouška a mě samotnou zajímalo, jak bude vypadat v praxi. Jako vedoucí zkoušek jsem se s ní dobře seznámila u nás v KK Blansko. Teď už jen zbývalo vybrat kdy, kde a jak. Naplánovala jsem termín a můj syn Štěpán začal současně plánovat výlet na hrad. Zkouška se totiž konala vloni v Bystřici nad Pernštejnem. Čtrnáct dnů před zkouškami jsem kontaktovala tamní klub, jestli pro mě budou mít místo. A oni měli! A tak jsme osudnou neděli vstávali v půl páté ráno a vyrazili směr nádraží. Do toho všeho nám krásně pršelo.

Do Bystřice jsme dorazili v pořádku. Když jsem Ginna přemluvila opustit přepravku, dozvěděla jsem se, že na řadu v ZZO jdeme jako poslední. Po těch ovčácích a boxerech to byla trochu změna. Začalo nám pršet ještě víc a to jsme už byli mokří jako vodníci, včetně Ginna. Ale dočkali jsme se a konečně na nás přišla řada. Nachystala jsem si řetízkový obojek a dvoukarabinové vodítko a vyrazili jsme spolu na věc. Podala jsem povinné hlášení rozhodčímu, panu Josefu Brymovi, kdo a s jakým psem před ním stojí, ten zkontroloval tetovací číslo a vše začalo.

Cviků poslušnosti bylo šest:
  1. přivolání psa
  2. chůze na vodítku
  3. povel sedni, lehni
  4. odložení psa za pochodu vleže
  5. aport
  6. dlouhodobé odložení

Všechny cviky jsem měla dobře nacvičené, tak jsem jen čekala, co s Ginnem udělá cizí prostředí, ale byl to pašák a vše zvládl, takže jsme v první části prospěli. Asi po hodině následovala druhá část zkoušky ZZO a to speciální cviky. Opět jsme podali hlášení a speciální cviky mohly začít.

  1. přivolání psa za ztížených podmínek (prospěl)
  2. chování psa ve skupině osob (prospěl výborně)
  3. chování psa přivázaného a ponechaného o samotě (prospěl výborně)

Druhou část jsme splnili na známku prospěl výborně. Byli jsme celí zablácení, ale plní radosti. Samozřejmostí bylo, že jsme si všichni navzájem popřáli. Potom nám byly zapsány výsledky do průkazu původu (píše se i známka nesplnil, což znamená nedostatečně – nesložené zkoušky).

Musím taky pochválit Bystřické za výborné domácí klobásky, které jsme dostali k obědu. Výborně najedení a šťastní jsme se se Štěpánem vydali směrem na hrad. Sluníčko se nám rozzářilo nad hlavami a doprovázelo nás celou cestu až k hradu, kde se opět schovalo a začalo pršet. Na hradě se líbilo i Ginnovi, který pro svůj vzhled mohl jít s námi. Byl celý od bláta a tak se paní průvodkyni toho veselého voříška zželelo. Unavení a ušlapaní jsme po prohlídce vyrazili směrem k vlaku a domů jsme dojeli v pořádku.

Na závěr při každém cviku můžete jen třikrát opakovat povel, při povelu volno musí pes přijít, ale může se na něj volat též nejvíce třikrát, jinak je vyloučen. Na psa se nesmí v průběhu zkoušky bez povelu rozhodčího sahat ani mluvit, nesmíte mít u sebe pamlsky ani hračky. Jméno psa se může říct pouze před povelem, za každé zopakování povelu ztrácíte body.

Podle dostupných informací je prvním čínským chocholatým psem se zkouškou ZZO náš Ginn. Pokud se také rozhodnete něco dělat se svým čtyřnohým miláčkem, tak Vám přeji mnoho úspěchů. Více informací získáte z internetových stránek ČMKU ? Zkušební řád pro sportovní výcvik psů v ČR.

12.12.2005 v rubrice: Články Autor: Jarka
 
Jarmila Jurová, Absolonova 6, 678 01 Blansko
email: jarka@mayta.info, tel: +420 608 433 512
Aktualizace: článek: 10.6.08, galerie: 13.5.08, komentář: 9.6.08